Στο πρόγραμμα eTwinning «STEAM teaching and designing Lego Wedo 2.0 models» συμμετέχει το σχολείο μας, με τους μαθητές του τμήματος Δ’2. Υπεύθυνος υλοποίησης και συνιδρυτής του συγκεκριμένου προγράμματος είναι ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ86  κ. Κωνσταντίνος Γκέκας.

To eTwinning είναι μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που έχει ως στόχο να ενθαρρύνει τα σχολεία στην Ευρώπη, να αναπτύξουν συνεργασίες,  κάνοντας χρήση των Τεχνολογιών της Πληροφορικής και της Επικοινωνίας.

Τα σχολεία που θα συμμετέχουν θα είναι από Σλοβακία και Ελλάδα. Οι στόχοι του έργου είναι οι μαθητές και οι μαθήτριές :

• Να βελτιώσουν τις δεξιότητές τους στα STEAM  ειδικότερα στη Ρομποτική και στον προγραμματισμό.
  • Να βελτιώσουν τις δεξιότητές τους στη Νέες Τεχνολογίες.
  • Να αποκτήσουν πολιτισμική ευαισθητοποίηση και πνεύμα συνεργασίας.
  • Να ανακαλύψουν νέους πολιτισμούς μέσω της επικοινωνίας και της συνεργασίας με άλλες χώρες.
  • Να βελτιώσουν τις γλωσσικές ικανότητες μέσω της επικοινωνίας με άλλους.

Στο πλαίσιο του σχεδίου, οι μαθητές επικοινωνούν και ανταλλάσσουν πληροφορίες με τους νέους φίλους τους, σχετικές με τη ρομποτική και το project που υλοποιούν. Οι μαθητές μοιράζονται τις δημιουργίες τους μέσω βίντεο, παρουσιάσεων και άλλων πολυμεσικών εφαρμογών που παρέχονται στην ειδική πλατφόρμα του eTwinning, το Twinspace.

Η υλοποίηση του προγράμματος ξεκίνησε το Νοέμβριο του 2023 και θα ολοκληρωθεί το Μάιο του 2024.